Voyager Altın Plakları Nedir ve Nerededir?

By Burak Atan

Voyager Altın Plakları, 1977 yılında 2 hafta arayla fırlatılan Voyager 1 ve Voyager 2 uzay araçlarında bulunan gramofon kayıtlarıdır. Plakta, dünya dışı akıllı yaşam formlarının ya da gelecekteki insanların bulması niyetiyle dünyadaki hayatın ve kültürlerin çeşitliliğini gösteren seçilmiş sesler ve görüntüler bulunmaktadır. Voyager 1, 5 Eylül 1977 tarihinde, Voyager 2 ise  20 Ağustos 1977 tarihinde uzaya fırlatılmıştır. Voyager 2, sırasıyla Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’ü ziyaret etmiştir. Voyager 1 ise Jüpiter ile Satürn’ü ziyaret etmiştir. Voyager 1 uzay aracı şu an güneş sisteminin dışında derin uzaya doğru hareket etmektedir. Voyager 2 ise güneş sisteminden çıkmak üzeredir. Voyager 1 bu hızla yoluna devam ederse 40.000 yıl sonra Zürafa takımyıldızındaki 17.6 ışık yılı uzakta bulunan AC+79 3888 yıldızına ulaşacaktır.

Bu görüntünün merkezinde, Dünya’dan 17.6 ışık yılı uzaklıkta bulunan GLİESE 445 olarak da bilinen AC +79 3888 yıldızı bulunmaktadır. Voyager 1 uzay aracı yaklaşık 40.000 yıl içerisinde bu yıldıza ulaşacaktır. (Telif : NASA)

Altın Plağın içeriği, Carl Sagan ve çalışma arkadaşları tarafından hazırlanmıştır. 115 görüntüyü, dalga, rüzgar, gök gürültüsü, hayvan sesleri gibi çeşitli doğal sesleri bir araya getirmişlerdir. Ayrıca değişik kültürlerden ve dönemlerden müzikleri, 55 dilde sesli dilek ve selamlamaları ve Başkan Jimmy Carter ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt Waldheim‘in yazılı mesajları eklenmiştir. Görüntü koleksiyonu siyah-beyaz ve renkli fotoğraflardan ve diyagramlardan oluşmaktadır. Ilk görüntüler matematiksel ve fiziksel nicelikleri, güneş sistemini ve gezegenleri, DNA‘yı, insan anatomisini ve üremesini gösteren bilimsel içeriklidir. Koleksiyonda sadece insanların değil hayvanların, bitkilerin ve doğal manzaraların da bulunmasına dikkat edilmiştir.

1977 yılında, Voyager 1 uzay aracına Altın Plağın yerleştirildiği ana ait bir görüntü. (Telif : space.com)

Plak kutusunun üzerindeki şekiller ise (plağın görüntüsü hemen altta) sol üst köşesinde kolayca fark edilen gramofon kaydının ve gramofon iğnesinin çizimi bulunmaktadır. İğne kaydı baştan çalacak şekilde doğru pozisyonda çizilmiştir. Bu çizimin hemen altında, plağın ve iğnenin yandan görünüşü çizilmiştir, plağın bir yüzünün çalma süresi (1 saat) ikilik sayı sistemiyle yazılmıştır. Sağ üst köşede görüntülerin kayıtlı sinyallerden nasıl geri oluşturulacağı gösterilmiştir. Üstteki çizim bir görüntünün başlangıcındaki tipik sinyali göstermektedir. Görüntü bu sinyalden elde edilmektedir. Sıradan bir televizyondaki gibi dikey çizgilerin seri halinde taranmasıyla görüntü oluşur. Her çizgi için tarama süresi 8 milisaniyedir. Sol alttaki çizim ise pulsar haritasıdır. Bu haritada güneş sisteminin yeri 14 pulsar referans alınarak belirtilmiştir. Sağ alt köşedeki iki çember hidrojen atomunun en düşük iki durumunu göstermektedir. Bu durumlardan birinden diğerine geçiş süresi temel zaman birimi olarak kullanıldığını belirtmek için iki çember arasına bir çizgi çizilmiş ve 1 rakamı konmuştur.

Voyager uzay araçları ile uzaylılara mesaj olarak gönderilen Altın Plağın görüntüsü. (Telif : Earthly Mission)

NASA, 1972 ve 1973 yıllarında uzaya gönderdiği Pioneer 10 ve Pioneer 11 uzay araçlarına da plak yerleştirmiştir fakat, Pioneer uzay araçlarında bulunan plağın üzerindeki çıplak kadın ve erkek çizimlerinden aldığı tepkiler ve eleştirilerden sonra Carl Sagan ve iş arkadaşlarına çıplak kadın ve erkek fotoğraflarını plağa eklemelerine izin vermemiştir. Plak altın kaplama bakırdan yapılmıştır. Plak kutusu alüminyumdur ve ultra saflaştırılmış uranyum-238 izotopuyla kaplanmıştır. Uranyum-238’in yarı ömrü 4.51 milyar yıldır. Plağa ulaşan bir uygarlık uranyumun, radyoaktif bozunmadan oluşan elementlere olan oranına bakarak plağın yaşını belirleyebilir.

Pioneer 10 ve Pioneer 11 uzay araçları ile birlikte uzaylılara mesaj göndermek amacı ile yapılan plağın üzerinde bulunan şekiller. (Telif : The Time Now)

 

“DNA’mızdaki nitrojen, dişlerimizdeki kalsiyum, kanımızdaki demir, elmalı turtamızdaki karbon, çöken yıldızların içlerinde yapıldı. Bizler, yıldızların malzemesinden yapıldık.” – Carl Sagan

 

Kaynaklar ;

https://www.space.com/34223-voyager-golden-record-space-messages-in-pictures.html

https://tr.wikipedia.org/wiki/Voyager_Alt%C4%B1n_Plaklar%C4%B1

https://voyager.jpl.nasa.gov/golden-record/golden-record-cover/

https://uzay.org/voyager-altin-plak/

https://voyager.jpl.nasa.gov/golden-record/whats-on-the-record/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Voyager_1

https://tr.wikipedia.org/wiki/Voyager_2

https://en.wikipedia.org/wiki/Voyager_program

Ayrıca gibi olabilir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı