Starship SN5 Test Sırasında 150 Metre Yükseğe Çıktı!

By Burak Atan
SpaceX, ilk kez Starship Mars kolonileştirme uzay aracının tam boyutlu bir prototipini göklere uçurdu. Starship SN5 prototipi, 4 Ağustos günü SpaceX’in Güney Teksas köyü Boca Chica yakınlarındaki tesislerinde yapılan testte 40 saniye havada kaldı ve bu süre içerisinde yerden 150 metre yükseğe çıktı. Elon Musk testten hemen sonra attığı bir tweette “Mars gerçek görünüyor” dedi. Ayrıca, başarılı bir şekilde gerçekleştirilen bu test, Kızıl Gezegenin insan keşfi için büyük bir adım olabilir.

Starship SN5 prototipi yaklaşık bir yıl içerisinde yerden yükselen ikinci Starship Prototipi. İlk yapılan testte, Starhopper adında bodur ve güdük bir araç kullanılmıştı. Starhopper, 2019 yazında birkaç kısa uçuş gerçekleştirdi ve Ağustos ayında kendi 500 fit yüksekliğe başarılı bir şekilde yükseltip indikten sonra emekli oldu. (Starship SN5 Test Sırasında 150 Metre Yükseğe Çıktı!)

Starship SN5 Test Sırasında 150 Metre Yükseğe Çıktı!

Starhopper’ın test uçuşu sırasında çekilen fotoğrafı.

Starship SN5, sıvı oksijen ve üstüne yerleştirilmiş metan tankları içeren bir itme bölümüne sahiptir. Bir burun konisi ve aero yüzeyler, SN5 ile tam boyutlu bir Starship aracı arasında eksik olan tek önemli bileşenlerdir. SN5 prototipi, 150 metrelik test uçuşunu gerçekleştirmek için Raptor SN27 roket motorunu kullandı. SN5’in itme bölümü üçgen konfigürasyonda üç adede kadar Raptor motorunu desteklemek için inşa edilmiş olsa da, uçuş için sadece bir metan yakıtlı motor monte edildi. SpaceX’in geliştirme süreci, bir test hatasına neden olabilecek hızlı yinelemeye dayanıyor. Şirket, SN5’in kısa mesafeli testleri daha sonra değil, daha erken yapmayı tercih ediyor. Testler gelecekteki tasarımları bilgilendirmek için değerli veriler sağlıyor. SN5’in testi planlamadaki gibi gitmemiş olsaydı Starship SN6 zaten beklemekteydi ve kısa sürede SN5’in yerini almaya hazır olacaktı.

Starship SN5 Test Sırasında 150 Metre Yükseğe Çıktı!

Fotoğrafın solunda Starship uzay gemisi sağında Super Heavy roketi ve tam ortada ise Starship ile Super Heavy’nin birleşimi görülüyor.

Son Starship aracı, 50 metre boyunda ve 100 kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip olacak. Operasyonel Yıldız Gemisi, Super Heavy adlı devasa bir roketin üzerinde Dünya’dan fırlatılacak. Elon Musk, her iki aracın da tamamen ve hızlı bir şekilde tekrar kullanılabilir olacağını, Ay, Mars ve diğer derin uzay bölgelerine ekonomik olarak uygulanabilir hale getirilecek mürettebat gezileri yapacak kadar uzay uçuşunun maliyetini düşüreceğini söyledi. Tabii ki hala çok fazla gelişme yapılması gerekiyor. SpaceX, daha sonra test edilmesi gereken nihai Starship tasarımına gelmeden önce teslerini tekrar tekrar yapacaktır ki bundan hiç kuşkumuz yok. Alt tarafta bulunan videoda Starship SN5’in test uçuşunu izleyebilirsiniz. (Starship SN5 Test Sırasında 150 Metre Yükseğe Çıktı!)

KAYNAKLAR ;

https://www.nasaspaceflight.com/2020/08/starship-sn5-set-150-meter-flight-test/

https://www.space.com/spacex-starship-sn5-prototype-1st-test-flight.html

Ayrıca gibi olabilir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı