Plüton’daki Buzullar Sıcaklıklara Göre Büyüyor!

By Burak Atan
Plüton'daki Buzullar Sıcaklıklara Göre Büyüyor!
Yeni yapılan bir araştırma, Plüton‘daki metan ve nitrojen buzullarının cüce gezegendeki sıcaklık değişikliklerine tepki olarak genişleyip “büyüdüğünü” öne sürüyor. NASA’nın New Horizons uzay aracı beş yıl önce Plüton’un yanından geçtiğinde, buzlu cüce gezegenin yüzeyinde katı metan ve nitrojenden oluşan buzulları tespit etmişti. (Plüton’daki Buzullar Sıcaklıklara Göre Büyüyor!)
Plüton'daki Buzullar Sıcaklıklara Göre Büyüyor!

Plüton’un New Horizons’ın Uzun Menzilli Keşif Görüntüleyicisi (LORRI) tarafından çekilen renkli görüntüsü.

Maynard-Casely, “Metan ve nitrojen moleküllerinin bu kadar düşük sıcaklıklarda akabilmeleri, metan ve nitrojen moleküllerinin kristal yapılarında nasıl düzenlendikleri ile ilgilidir. Bu nedenle kristalografi bu olağandışı durumlar hakkındaki soruları yanıtlayabilir” dedi. Bilim insanlarının, New Horizons uzay aracının Plüton’un buzlu dağ zirvelerini yakaladığı çarpıcı görüntülerden ilham aldıkları çalışmada, cüce gezegenin buzullarındaki metan ve nitrojen taneciklerinin sıcaklıklar yükseldikçe hareket ettiğine dair kanıtlar sunarak, buzulların ısındıkça genişleyip büyüyebileceğini öne sürdüler.

Plüton'daki Buzullar Sıcaklıklara Göre Büyüyor!

New Horizons uzay aracından Plüton’un kraterli yüzeyinin görüntüsü.

Plüton, Dünya’dan milyarlarca kilometre uzakta, güneş sisteminin ıssız buzlu bölgelerinde 120 derecelik eksen eğikliğiyle dolanırken, güneşin etrafındaki her bir turunu tamamlamak için 248 yıl boyunca yolculuk yapar. Bu süre içerisinde cüce gezegendeki sıcaklıklar da mevsimsel olarak değişir ve yüzeyinde daha sıcak olduğu dönemler vardır. Aslında, Plüton’un mevsimsel sıcaklığı eksi 250 ila eksi 220 Santigrat derece arasında değişir. Plüton’da sıcaklıklar çok fazla yükselmese de, yine de daha sıcak mevsimler vardır.

Plüton'daki Buzullar Sıcaklıklara Göre Büyüyor!

New Horizons uzay aracından Plüton’un atmosferinden geçen Güneş ışınlarının görüntüsü.

ANSTO Bragg Enstitüsü’nden Gezegen bilimcisi Helen Maynard-Casely, “Pluto’nun yaklaşık -220 derece olan sıcak mevsimlerinde, hem metan hem de nitrojen molekülleri katı yüzeylerde serbestçe dolaşabiliyor, çünkü moleküller birbirine çok iyi bağlanmıyor.” Dedi. Çalışmanın baş yazarı yaptığı açıklamada, “Bu malzemelerin mekanik özelliklerinin çok düşük sıcaklıklarda incelenmesi gerçekten zordur, bu nedenle dış gezegen cisimlerindeki olağandışı koşullar için yararlı bilgileri kaçırıyoruz.” Dedi.

Plüton'daki Buzullar Sıcaklıklara Göre Büyüyor!

New Horizons uzay aracından Plüton’da bulunan Tartarus Dorsa dağlarının görüntüsü.

Ekip, Plüton’un metan ve nitrojen’in ilk termal genleşme çalışmasını gerçekleştirirken, bu moleküllerin ısınma sıcaklıklarıyla yönlerini nasıl değiştirdiğini buldu. Araştırmacılar ayrıca cüce gezegenin metan ve nitrojen’in genel olarak nasıl davrandığı hakkında daha fazla şey öğrenmiş oldular. New Horizons uzay aracının Plüton gezegenine ulaşmasıyla Plüton’un ölü bir dünya olduğu düşüncesi geride kaldı. New Horizons, cüce gezegenin 4 milyar yıllık ömrü boyunca jeolojik olarak aktif olduğuna dair birçok kanıt topladı bunu bize göstermiş  oldu. (Plüton’daki Buzullar Sıcaklıklara Göre Büyüyor!)

 

Kaynaklar ;

https://www.space.com/methane-nitrogen-glaciers-pluto-grow-seasonally.html

https://phys.org/news/2020-08-glaciers-solid-methane-nitrogen-pluto.html

 

Ayrıca gibi olabilir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı