OSIRIS-REx Bennu’ya İniş İçin Son Provasına Hazırlanıyor!

By Burak Atan
OSIRIS-REx Bennu'ya İniş İçin Son Provasına Hazırlanıyor!
NASA’nın OSIRIS-Rex uzay aracı, bu sonbaharda bir uzay kayası örneği toplamak için asteroit Bennu’ya inmeden önce son provası için hazırlanıyor. 2018’den beri Bennu’nun yörüngesinde dönen OSIRIS-REx, NASA’nın ilk asteroit örnekleme uzay aracıdır. Sonda, 11 Ağustos Salı günü ikinci kez konma dizisini prova edecek. Uygulama seansı sırasında uzay aracı, inişin ilk iki manevrasını uygulayan görevin 14 Nisan’daki kontrol noktası provasına benzer şekilde dokun ve git örnek toplama olayını prova edecek. (OSIRIS-REx Bennu’ya İniş İçin Son Provasına Hazırlanıyor!)
OSIRIS-REx Bennu'ya İniş İçin Son Provasına Hazırlanıyor!

OSIRIS-REx’in 14 Nisan 2020 tarihindeki yüzeyden 65 metre yükseklikteki örnek toplama provası.

Ancak bu sefer uzay aracı, kibrit noktası yanması adı verilen üçüncü bir manevra ekleyecek ve Nightingale olarak bilinen örnek siteye daha önce olduğundan daha alçaktan uçacak. OSIRIS-Rex uzay aracı, eşleştirme noktasının bir parçası olarak, Bennu’nun rotasyonuyla ilk kez birlikte uçacak. NASA’dan yapılan açıklamaya göre bu prova, ekibe uzay aracı ile alçalma manevraları boyunca gezinme alıştırması yapacak. Ayrıca, uzay aracının görüntüleme, navigasyon ve menzil sistemlerini test etmek için başka bir fırsat sunuyor.

OSIRIS-REx Bennu'ya İniş İçin Son Provasına Hazırlanıyor!

Bu görüntü asteroit Bennu’nun ekvator kraterleri ve kayalarla dolu yüzeyini göstermekte.

11 Ağustos 2020 tarihindeki provası sırasında 800 milyon dolarlık OSIRIS-Rex uzay aracı, görev sırasında birkaç farklı aktivite gerçekleştirecek. Saatte ortalama 0,3 km hızla seyahat eden uzay aracı, asteroit yüzeyine doğru düzgün bir şekilde yaklaşırken iticilerini ayrı ayrı üç kez ateşleyecek. İlki, uzay aracını Bennu çevresindeki 1 kilometre yüksekliğindeki yörüngesinden çıkaracak. Provadaki diğer kilometre taşları arasında uzay aracının robotik örnekleme kolunu genişletmek, otonom navigasyon sistemi için görüntüler toplamak ve güneş panellerini asteroit yüzeyinden uzağa taşımak yer alıyor.

OSIRIS-REx Bennu'ya İniş İçin Son Provasına Hazırlanıyor!

Bu görüntü kaya örneğinin toplanacağı Nightingale kraterindeki bazı kayaları göstermektedir.

OSIRIS-REx, Bennu’nun yüzeyinden 125 metre yüksekliğe ulaştığında, kontrol noktası yakma işlemini gerçekleştirecek. Yaklaşık sekiz dakika boyunca Bennu’nun yüzeyine doğru hızla alçalacaktır. Uzay aracı Bennu’nun yüzeyinden 50 metre yüksekliğe ulaştığında, kibrit noktası yakma işlemini gerçekleştirmek için iticilerini üçüncü kez ateşleyecek, alçalma hızını yavaşlatacak ve Bennu’nun dönüşüyle ​​aynı hizaya gelecek. Açıklamaya göre, OSIRIS-REx yörüngeye geri dönmeden önce, örnek alanın sadece 40 metre yukarısında bulunacak.

OSIRIS-REx Bennu'ya İniş İçin Son Provasına Hazırlanıyor!

Bu görüntüde Bennu’nun güney yarımküresinin bir kısmını görülmektedir.

Ayrıca bu yükseklik OSIRIS-Rex’in şimdiye kadar gerçekleştirdiği en yakın alçalma olacak. Provanın sorunsuz gittiğini varsayarsak, OSIRIS-REx uzay aracı 20 Ekim 2020 tarihindeki ilk numune toplama girişimi gününe kadar Bennu çevresindeki yörüngesinde kalacak. Eğer OSIRIS-REx uzay aracı, 20 Ekim tarihinde Bennu asteroit’inin üzerinden numune toplamayı başarırsa, numunelerin 23 Eylül 2023 tarihinde Dünya’ya ulaşması bekleniyor. (OSIRIS-REx Bennu’ya İniş İçin Son Provasına Hazırlanıyor!)

 

Kaynaklar ;

https://www.space.com/osiris-rex-prepares-final-asteroid-sampling-rehearsal.html

https://www.asteroidmission.org/?latest-news=nasas-osiris-rex-is-one-rehearsal-away-from-touching-asteroid-bennu

 

Ayrıca gibi olabilir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı