Mars’ın Vadileri Buzullar Tarafından Oyulmuş Olabilir!

By Burak Atan
Mars'ın Vadileri Buzullar Tarafından Oyulmuş Olabilir!
Eski yaşamın Mars‘ta var olup olamayacağı sorusu, bir zamanlar oraya akan su üzerinde yoğunlaştı, ancak geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni araştırma, Mars’ın görkemli vadilerinin Nehirler tarafından değil buzullar tarafından oyulmuş olabileceğini gösteriyor. Mars’ın yaşama ev sahipliği yapıp yapmadığını keşfetmeye çalışan yeni Mars misyonlarının bir telaşının ortasında gelen Nature Geoscience’daki çalışma, gezegenin bir zamanlar bol sıvı su ile ılık, ıslak bir iklime sahip olduğu konusunda baskın bir teori hakkında şüphe uyandırıyor. (Mars’ın Vadileri Buzullar Tarafından Oyulmuş Olabilir!)
Mars'ın Vadileri Buzullar Tarafından Oyulmuş Olabilir!

Fotoğrafa, soldan sağa doğru ilk büyük vadi Dao Vallis, sol üstten çapraz olarak görüntünün alt merkezinin hemen yanından geçer. Nijer Vallis, çerçevenin merkezinin hemen üstündeki Dao Vallis’e katılıyor. Harmakhis Vallis, resmin sağ yarısında çapraz olarak sağ alt köşeye doğru uzanır.

Kanada ve ABD’den araştırmacılar, 10.000’den fazla Mars vadisini incelediler ve onları buzullar tarafından oyulmuş Dünya’daki kanallarla karşılaştırdılar. British Columbia Üniversitesi tarafından yayınlanan bir bildiride baş yazar Anna Grau Galofre, “Son 40 yıldır, Mars vadileri ilk keşfedildiğinden beri, nehirlerin bir zamanlar Mars’a aktığı ve bu vadilerin hepsinin aşındığı varsayılıyordu.” Dedi. Araştırmacılar, bazı Mars vadileri ile çorak, donma koşulları ve NASA uzay eğitim görevlerine ev sahipliği yapan “Dünyadaki Mars” lakaplı Kanada Arktik’teki Devon Adası’nın buzul kanalları arasında benzerlikler buldular.

Mars'ın Vadileri Buzullar Tarafından Oyulmuş Olabilir!

Mars’ın Maumee vadileri ile Nunavut’taki Devon Adası’ndaki kanalların karşılaştırması.

Hemen yukarıda bulanan görselde, Nunavut’taki Devon Adası’nda (alt yarısı) Mars’ın Maumee vadilerini (üst yarısı) gösteren kanallar, kanalların şekli ve genel ağ neredeyse aynı görünüyor. Çalışmanın yazarları, bulgularına göre bazı Mars vadilerinin yaklaşık 3,8 milyar yıl önce buz tabakalarının altındaki erimiş su tarafından oluşmuş olabileceğini. Bu gezegenin antik geçmişinde çok daha serin olduğunu öngören iklim modellemesi ile uyumlu olacağını söylediler. Ortak yazar Mark Jellinek, “Bulgular, vadi ağlarının sadece bir kısmının, geleneksel su ile belirgin zıtlık gösteren yüzey suyu erozyonuna özgü modellerle eşleştiğini gösteriyor.” Diyor.  Nature Geoscience, iklim koşullarının anlaşılmasının Mars tarihinin ilk milyar yılında gezegenin yaşanabilir olup olmadığını belirlemede önemli olduğunu belirtti.

Mars'ın Vadileri Buzullar Tarafından Oyulmuş Olabilir!

Mars 2020 (Perseverance) Rover’ın temiz odadayken çekilmiş bir fotoğrafı.

British Columbia Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, “Bir buz tabakası, altta yatan suyun daha fazla korunması ve istikrarı sağlamanın yanı sıra. Mars’ın bir zamanlar sahip olduğu, ancak milyarlarca yıl önce kaybolan bir manyetik alanın yokluğunda güneş radyasyonuna karşı barınak sağlayacaktı.” Dendi. Araştırma, NASA’nın Kızıl Gezegendeki eski mikrobiyal yaşam belirtilerini aramak için yapılan Mars gezgini Azim’i başlatmasından sonra geliyor. Her şey planlandığı gibi giderse, Azim 18 Şubat 2021 tarihinde Mars’a ulaşacak ve Mars’ta geçmişte veya şu anda yaşam olup olmadığı hakkında çok değerli ipuçları sağlayabilecek kaya örnekleri toplayacak. Azim Mars gezgini eğer topladığı örneklerde en ufak bir yaşam belirtisi bulursa bu örnekleri Dünya’ya göndermesi 2030 yılını bulacak. (Mars’ın Vadileri Buzullar Tarafından Oyulmuş Olabilir!)

 

Kaynaklar ;

https://www.sciencealert.com/the-majestic-valleys-of-mars-may-not-have-been-carved-by-rivers-after-all

https://www.space.com/ancient-mars-covered-in-ice-sheets.html

https://www.marsdaily.com/reports/Ice_sheets_not_rivers_carved_valleys_on_Mars_new_study_says_999.html

Ayrıca gibi olabilir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı