Güneş’in Detaylı Görüntüsünü Çeken Inouye Güneş Teleskobu Nedir?

By Burak Atan

Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu (Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST)), Hawaii’nin Maui adasındaki Haleakala Gözlemevleri sitesinde yer almaktadır. Dünya çapında uzun süren bir araştırmadan sonra, Haleakala’ın Inouye Güneş Teleskobu’nun bilim hedeflerini yerine getirebilecek dünyadaki en iyi site olduğu bulunmuştur. 10.000 feet yükseklikte okyanusla çevrili olan bu eşsiz konum, güneşin zayıf koronalarını, yüksek rakımı ve teleskopun üzerindeki atmosferin düşük hava türbülansını gözlemlemek için gereken koyu mavi gökyüzünü bir araya getirmektedir.

Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu’nun birincil aynasının, Hava Kuvvetleri Maui Optik İstasyon Ayna Kaplama Tesisinde alüminize edildikten kısa bir süre sonra çekilen fotoğrafı. (Telif : National Solar Observatory)

Inouye Güneş Teleskobu’nun birincil aynası 4.24 metre çapındadır. Ulusal Bilim Vakfı’nın Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu, dünyanın en güçlü güneş teleskobudur. Güneş teleskobu’nun aynasının optik tasarımı, Kızılötesi ve Görünür ışığı yakalayacak en yeni bilimsel kameralar ile donatılmıştır. Astronomi Bilimleri Ulusal Bilim Vakfı bölümü ile işbirliği anlaşması altında Astronomi Araştırmaları Üniversiteleri Birliği (AURA) tarafından işletilen bir araştırma merkezi olan Ulusal Güneş Gözlemevi (NSO) tarafından inşa edilmiştir. Inouye Güneş Teleskobu’nun yapılması için planlama otuz yıl önce başladı. 2010 yılında güneş teleskobunun inşaatına başlandı. İnşaatı halen devam etmektedir ve 2020 yılının Temmuz ayı itibarıyla bitmesi beklenmektedir. Inouye Güneş Teleskobu’nun en az 2060’lara kadar çalışması bekleniyor.

Inouye Güneş Teleskobu’nun yapımı sırasında 22 Temmuz 2015 tarihinde çekilen fotoğrafı. (Fotoğraf : Brett Simison)

Inouye Güneş Teleskobu’nun birincil hedefi, Güneş’in dinamik davranışını anlamak için Güneş’teki manyetik alanları gözlemlemektir. Güneş’in manyetik alanı, Dünya’yı elektrik ve iletişim ağları gibi teknolojimizi olumsuz yönde etkileyebilecek uzay havası olarak bilinen güneş patlamaları ve koronal kütle enjeksiyonlarının kaynağıdır. Inouye Güneş Teleskobu’nun, Güneş’teki manyetik özellikleri daha önce gördüğümüzden daha ayrıntılı bir şekilde gözlemleyecek ve özelliklerine yeni bir ışık tutacak.

Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu tarafından çekilen güneş’in yüzeyinin görüntüsü. (Telif : NSO / NSF / AURA)

Inouye Güneş Teleskobu’nun tarafından çekilen test görüntüleri 29 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı. Çekilen fotoğrafta tane tane görülen hücresel yapı, kalınlığı 500 kilometre olan Güneş’in fotosfer adı verilen dış yüzeyinde bulunan Güneş Tanecikleri’dir. Güneş Tanecikleri, Güneş’in konveksiyon bölgesinde, dev ısı iletimi hücrelerindeki sıcak hidrojen gazının taneciğin parlak alanları boyunca yükselmesi ve yayılıp soğuyarak kenarlara dağılması sonucu oluşurlar. Sayıları milyonları aşan bu taneciklerin herbiri 1.000 ila 1.500 km uzunluğundadır. Fotoğraf, 705 nanometre dalga boyunda çekilmiş olup, yaklaşık 19.000 km genişliğindeki bir alanı göstermetkedir.

 

“Uzay araştırmalarında elde ettiğimiz bilgiler evren karşısında ufaldığımızı ve değersizliğimizi çoktan ortaya çıkarmıştır.” – Erich Von Daniken

 

Kaynaklar ;

https://www.hawaii.edu/news/2020/01/29/first-light-inouye-solar-telescope/

https://www.nso.edu/telescopes/dkist/fact-sheets/fact-sheet-main-mirror/

https://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_K._Inouye_Solar_Telescope

https://www.kozmikanafor.com/gunes-yuzeyi-ve-gunes-tanecikleri-bulgurcuklar/

https://www.nso.edu/inouye-solar-telescope-first-light/

https://www.nso.edu/telescopes/dkist/fact-sheets/dkist-overview/

Ayrıca gibi olabilir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı