Güneş Sisteminin En Yüksek Dağı Olympus Mons Nedir?

By Burak Atan

Olympus Mons, Güneş Sistemi‘de bilinen en yüksek volkan ve dağdır. Dağ, Güneş Sisteminin Güneş‘ten itibaren dördüncü gezegeni olan kızıl gezegen Mars’ta bulunmaktadır ve İsmini Yunan Mitolojisi’nde 12 tanrının yaşadığı düşünülen dağdan almıştır. Olympus Mons dağının yüksekliği yaklaşık 26,400 metre, genişliği ise yaklaşık 600 kilometre olarak ölçülmüştür. Dünya’da bulunan en yüksek dağ Çin-Nepal sınırı üzerinde yer alan 8.848 metre yükseklikteki Everest’tir. Olympus Mons 26,400 metre yüksekliği ile Everest’ten yaklaşık olarak 3 kat daha yüksektir.

Viking 1 uzay aracından Olympus Mons dağının fotoğrafı.

Viking 1 uzay aracından Olympus Mons dağının fotoğrafı. (Telif : Vikipedi)

Olympus Mons dağının en dişli rakibi Asteoid Vesta’da bulunan yaklaşık olarak 22.500 metre yüksekliğindeki Rheasilvia dağıdır. Rheasilvia, Hubble Uzay Teleskobu tarafından keşfedilmiştir ancak Dawn uzay aracı Asteroid Vesta’ya ulaşmadan dağa isim verilmemiştir. Rheasilvia dağı, Roma, Romulus ve Remus’un kurucularının mitolojik bir bakire ve annesi olan Rhea Silvia’nın adını almıştır.

Rheasilvia dağının 17 Temmuz 2011 tarihinde Dawn uzay aracı tarafından 15.000 kilometre uzaklıktan çekilen fotoğrafı.

Rheasilvia dağının, 17 Temmuz 2011 tarihinde Dawn uzay aracı tarafından 15.000 kilometre uzaklıktan çekilen fotoğrafı. (Telif : Vikipedi)

Olympus Mons, Hawaii adasındaki volkanlarla karşılaştırıldığında Dünya’daki volkanlardan farklı yapıda olduğu saptanmıştır. Günümüzde hala aktif mi yoksa pasif mi olduğu ise kesin olarak saptanamamıştır. Bir dağ denilince akla gelen ilk şeylerden birisi olan dik yamaçlar, bu dağ için geçerli değildir. Bu dağın yamaçları dik değildir. Öyle ki, yamaçların eğimi 1 ile 3 derece arasında değişmektedir.

Olympus Mons dağının, 10 Mart 2010 tarihinde Mars Express uzay aracı tarafından çekilmiş görüntüsü.

Olympus Mons dağının, 10 Mart 2010 tarihinde Mars Express uzay aracı tarafından çekilmiş görüntüsü. (Telif : Flickr)

Olympus Mons’un ilk gözlemi astronomlar tarafından gerçekleşse de, 13 Kasım 1971 tarihinde Mars yörüngesine giren ilk uzay aracı olan ve 1972 yılının Ekim ayına kadar olan görev süresi boyunca mars’tan dünya’ya gönderdiği 7329 fotoğrafla Mars’ın yüzey haritasının çıkarılmasını sağlayan Mariner 9 tarafından fotoğraflanıp doğrulanmıştır.

Mariner 9 uzay aracının görünümü.

Mariner 9 uzay aracının görünümü. (Telif : Vikipedi)

Olympus Mons’un tepesindeki kraterin çapı yaklaşık olarak 72 kilometre, derinliği ise yaklaşık 3 kilometredir. Dağın tepesindeki bu kraterin genişliğinin, İngiltere’nin başkenti olan Londra kadar olduğu saptanmıştır. Olympus Mons’un 1971 yılındaki keşfinden beri günümüzde dahil bu dağdan yüksek bir dağ bulunamamıştır.

Olympus Mons dağının zirvesinde bulunan kraterin görüntüsü.

Olympus Mons dağının zirvesinde bulunan kraterin görüntüsü. (Telif : Vikipedi)

 

“Tanrı kadınları erkekleri evcilleştirmek için yarattı.” – Voltaire

 

Kaynaklar ;

https://uzay.org/olympus-mons/

https://gokbilimi.net/olympus-mons/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Olympus_Mons

https://www.kozmikanafor.com/gunes-sisteminin-en-yuksek-dagi-tanrilarin-mekani-olimpos/

https://astroturk.net/olympus-mons-gunes-sisteminin-en-yuksek-dagi/

https://en.wikipedia.org/wiki/Olympus_Mons

https://en.wikipedia.org/wiki/Mariner_9

https://en.wikipedia.org/wiki/Rheasilvia

https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCne%C5%9F_Sistemi%27nin_en_y%C3%BCksek_da%C4%9Flar%C4%B1n%C4%B1n_listesi

Ayrıca gibi olabilir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı