Geceleri Çıplak Gözle Kolayca Görülebilen Gezegenler!

By Burak Atan
Geceleri Çıplak Gözle Kolayca Görülebilecek Gezegenler!
Güneş sisteminde bulunan 8 gezegenden 5 tanesi antik çağlardan beri çıplak gözle kolayca görülebiliyor. Diğer 3 gezegenden 1 tanesi Dünya, diğer 2 gezegen ise Uranüs ve Neptün’dür. Bu iki gezegen güneş sisteminin en uç noktasında yer aldığından dolayı parlaklıkları çok düşük, bu yüzden çıplak gözle görülemiyorlar. Diğer 5 gezegen olan Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn ise koşullar uygun olduğu takdirde güzel bir şekilde görülebiliyorlar. Fakat gezegenleri yıldızlardan ayırt edebilmek birazcık zordur.
Geceleri Çıplak Gözle Kolayca Görülebilen Gezegenler!

Uranüs ve Neptün gezegenlerinin görüntüsü.

Çünkü gezegenlerde yıldızlar gibi parlarlar, onları parlaklıklarına bakarak bulamazsınız. Ancak gezegenleri yıldızlarıdan ayırmanın bir yolu var. Gezegenler yıldızlar gibi sabit gökcisimleri değillerdir, her zaman bir hareket halindedirler. Bu yıldızların hareket etmediği anlamına gelmiyor. Yıldızlarda hareket eder fakat biz bunun farkında olamayız. Çünkü bir yıldızın hareketi bir gezegenin hareketinden aşırı derecede uzun sürmektedir.

Geceleri Çıplak Gözle Kolayca Görülebilen Gezegenler!

Bu yıldızlarla dolu gökyüzü fotoğrafının ortasında Orion takımyıldızı, sağ orta tarafta ise Pleiades Açık Yıldız Kümesi görülmektedir.

Mesela, bizleri aydınlatan Güneşimiz Samanyolu Galaksisi etrafındaki bir turunu yaklaşık 225 ila 250 milyon yılda bir tamamlamaktadır. Güneşimize en yakın gezegen olan Merkür ise Güneş etrafındaki bir turunu yaklaşık 88 günde tamamlamaktadır. Anlatmak istediğim biz gözle gördüğümüz gezenlerin hareketlerini az çok fark edebiliriz. Ancak bir yıldızın hareketini fark etmek imkansızdır. Bir de, bu her gezegenin çok hızlı bir şekilde Güneş etrafında döndüğü anlamına gelmiyor.

Geceleri Çıplak Gözle Kolayca Görülebilen Gezegenler!

İçerisinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi.

Mesela, 2006 yılında gezenlik statüsü elinden alınan Plüton‘un Güneş etrafındaki bir turu yaklaşık 248 yıl sürmektedir. Ancak biz Plüton’u gözle göremiyoruz bu yüzden sorun yok. Eğer anlattığım tekniği kullanırsanız hem gökyüzünü tanır hemde yıldızların ve gezegenlerin yerlerini kolayca bulabilirsiniz. Ancak bu anlattığım yöntem ile gökyüzündeki yıldızların yerini kavramanız en az 1 yıl sürecektir. Bu yüzden üşeniyorsanız en basiti telefonunuza bir astronomi uygulaması indip bu sıkıntıdan kurtulun.

Geceleri Çıplak Gözle Kolayca Görülebilen Gezegenler!

Merkür, Mars, Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin 30 mart günü sabah saat 6 civarındaki görünüşü.

Şimdi ise geceleri çıplak gözle kolayca görülebilen gezegenlere gelelim. Merkür gezegeni şu sıralar Güneş doğmadan önce saat 6 gibi doğu ufkunda yükselmeye başlıyor. Ancak Merkür gezegeni bu 5 gezegen içerisinde görmesi en zor gezegendir. Çünkü gezegen Güneşe çok yakın olduğundan dolayı ufuktan çok fazla yükselememektedir. Eğer Merkür’ü görmek istiyorsanız yüksek bir yere çıkmanız gerekmektedir.

Geceleri Çıplak Gözle Kolayca Görülebilen Gezegenler!

Venüs gezegeninin 30 Mart günü akşam saat 8 civarındaki görünüşü.

Venüs gezegeni ise şu an Güneş battıktan sonra batı ufkunda ışıl ışıl parlamaktadır. Eğer akşam saat 8’i beklerseniz Venüs’ü çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Mars, Jüpiter ve Satürn gezegeni ise şu sıralar birbirlerine çok yakın konumdalar. Bu üç gezegeni görmek istiyorsanız Güneş doğmadan önce sabah saat 5:30 ila 6 gibi uyanabilirseniz rahah bir şekilde görebilirsiniz diyeyim ve yazımı burada bitireyim 🙂

Ayrıca gibi olabilir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı