Dünya’ya Yakın Bir Yerden FBR Sinyali Tespit Edildi!

By Burak Atan
Dünya'ya Yakın Bir Yerden FBR Sinyali Tespit Edildi!
Yaklaşık otuz bin yıl önce, Samanyolu‘nun diğer tarafında bulunan ölü bir yıldız, güçlü bir radyo ve X-ışını enerjisi karışımı püskürttü. 28 Nisan 2020’de, bu enerji karışımı Dünya’yı süpürdü ve dünyanın dört bir yanındaki gözlemevlerinde alarmları tetikledi. Sinyal oradaydı ve yarım saniye içinde kayboldu, ancak bilim insanları dikkat çekici ve önemli bir şey tespit etmişlerdi. Bu sinyal Samanyolu içindeki bilinen bir yıldızdan yayılan ilk hızlı radyo patlamasıydı (FRB). Şimdiye kadar, bilinen her FRB sinyali, yüz milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki başka galaksilerden kaynaklanıyordu. 2007’deki keşiflerinden bu yana, FRB’ler bilim insanlarını şaşırttı. Güçlü radyo dalgalarının patlamaları en fazla birkaç milisaniye sürer, ancak o dönemde Güneş’in bir yüzyılda ürettiğinden daha fazla enerji üretir. (Dünya’ya Yakın Bir Yerden FBR Sinyali Tespit Edildi!)
Dünya'ya Yakın Bir Yerden FBR Sinyali Tespit Edildi!

2007’de Lorimer tarafından tarif edildiği gibi tespit edilen ilk hızlı radyo patlamasının gözlemi.

Bilim insanları, bu patlamalara neyin sebep olduğunu henüz saptayamadılar. Ayrıca, çarpışan kara deliklerden uzaylı yıldız gemilerinin nabzına kadar her şeyi önerdiler. Fakat Bu FRB sinyali diğerlerinden farklı. Teleskop gözlemleri, patlamanın Dünya’dan yaklaşık 30.000 ışık yılı uzaklıkta Vulpecula takımyıldızında bulunan bir güneş kütlesini şehir büyüklüğünde bir topa sığdıran, ölü bir yıldızın hızla dönen kompakt çekirdeği olan bilinen bir nötron yıldızından geldiğini gösteriyor. Yıldız kalıntısı, yıldızın kendisi öldükten çok sonra bile yoğun miktarda enerji harcayabilen, inanılmaz derecede güçlü manyetik alanıyla adlandırılan, magnetar adı verilen daha da garip bir yıldız sınıfına uyuyor.

Dünya'ya Yakın Bir Yerden FBR Sinyali Tespit Edildi!

Vulpecula takımyıldızının görüntüsü.

Araştırmacılar şimdi, magnetarların evrenin birçok gizemli FRB’sinin en azından bir kısmının kaynağı olabileceğini tahmin ediyorlar. İtalya, Milano’daki Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nden baş araştırma yazarı Sandro Mereghetti yaptığı açıklamada, “Daha önce bir magnetardan hızlı bir radyo patlamasına benzeyen bir radyo dalgası patlaması görmemiştik. Bu, magnetarlar ve hızlı radyo patlamaları arasındaki ilk gözlemsel bağlantıdır.” Dedi. Araştırmacılar, SGR 1935 + 2154 adlı magnetarı, rastgele aralıklarla güçlü gama ışınları ve X ışınları yaydığını gördükleri 2014 yılında keşfetmişlerdi. ölü yıldız bir süre sakinleştikten sonra, Nisan ayı sonlarında güçlü bir X-ışını patlamasıyla uyandı.

Dünya'ya Yakın Bir Yerden FBR Sinyali Tespit Edildi!

Magnetar SGR 1935+2154’ün ilk NICER gözleminin ışık eğrisi. Veriler 2020 yılının Nisan ayında alındı.

Sandro ve meslektaşları, bu patlamayı evrendeki en enerjik olayları yakalamak için tasarlanan Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) İntegral uydusuyla tespit ettiler. Aynı zamanda, Kanada’nın British Columbia dağlarında bir radyo teleskopu, aynı kaynaktan gelen bir radyo dalgası patlaması tespit etti. California ve Utah’daki radyo teleskopları ertesi gün FRB’yi doğruladı. Avrupa Uzay Ajansı’ndan bilim adamı Erik Kuulkers, “Bu bulgunun ancak Dünya’daki ve yörüngedeki birden fazla teleskopun aynı anda ve elektromanyetik spektrum boyunca birçok dalga boyunda patlamayı yakalayabilmesi nedeniyle mümkün olduğunu söyledi. Ayrıca, bu gizemli fenomenin kaynağına daha fazla odaklanmak için kurumlar arasında daha fazla işbirliği yapılması gerekiyor. “Dedi. (Dünya’ya Yakın Bir Yerden FBR Sinyali Tespit Edildi!)

 

Kaynaklar :

https://www.space.com/fast-radio-burst-magnetar-milky-way.html

https://heasarc.gsfc.nasa.gov/docs/nicer/science_nuggets/20200507.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Fast_radio_burst

Ayrıca gibi olabilir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı