Dünya Dışında Üzerinde Sıvı Bulunan Gökcismi Hangisidir?

By Burak Atan

Titan, Satürn’ün en büyük uydusudur, yoğun bir atmosferi olduğu bilinen tek doğal uydudur ve  Güneş Sistemi’ndeki en büyük ikinci uydudur. Dünya dışında, yüzeyinde kararlı sıvı bulundurduğu kanıtlanan 2. gökcismidir. Titan’daki büyük su kütleleri gibi görünen bu okyanusların, metan gazının sıvı hali olduğu görülmüştür. Titan’ın yüzey sıcaklığı yaklaşık -179.2 derecedir. Titan’ın Satürn etrafındaki bir tam turunu tamamlaması 15 gün 22 saat sürer. Titan ayrıca Satürn’le tıpkı Ay ve Dünya gibi kilitlenir. Bunun anlamı tıpkı Ay’ın Dünya’dan aynı yüzünün gözükmesi gibi, Satürn yüzeyinden de her zaman Titan’ın aynı yüzü görünür.

Cassini uzay aracının çektiği bu kizılötesi renkli mozaik fotoğrafta, Titan’ın kuzey kutbunda bulunan denizlerin Güneş’in ışığı ile parladığı görülmektedir. (Telif : NASA)

Titan, 25 Mart 1655’te Hollandalı gökbilimci Christiaan Huygens tarafından keşfedilmiştir. Kendisinden önce, 1610’da Galileo GalileiGalilei uyduları olarak bilinen Jüpiter’in en büyük dört uydusunu keşfetmişti ve teleskop hakkında geliştirmeler yapmıştı. Huygens, Galileo’den esinlenerek kardeşiyle beraber kendi teleskopunu geliştirdi ve geliştirdikleri ilk teleskopla Titan’ı keşfettiler. Keşfin ardından uyduya, Satürn’ün uydusu anlamına gelen latince Saturni Luna adını vermişlerdir. 1847 yılında ise Yunan mitolojisinden esinlenilerek uydunun ismi Titan olmuştur.

Christiaan Huygens, 14 Nisan 1629 tarihinde doğan, tanınmış Hollandalı bir matematikçi ve bilim adamıdır. (Telif : Vikipedi)

NASA, 14 Ocak 2005 tarihinde Türkiye Saati ile 13:30’da Huygens uzay sondasını Titan’ın yüzeyine indirmiştir. Huygens uzay aracı  yaklaşık 2,7 metre genişliğinde ve 318 kilogram ağırlığındadır. Huygens uzay sondasının Titan yüzeyine iniş yapması ile kısa sürelide olsa Titan hakkında birçok veri kaydedilmiştir. Titan’da canlıların olabileceği olasılığını arttıran izler görülmüştür. Titan’daki su kütlelerinde ise deniz canlıların bulunma ihtimali araştırılmaktadır. Daha önce yapılan araştırma verilerince Titan’ın okyanuslarında bakterilerin var olabileceği bir ortam olduğu düşünülmektedir.

Huygens uzay aracının iniş görüntüleyicisi tarafından farklı mesafelerden çekilen bu altı görüntüde, Titan puslu atmosferinden engelebeli yüzeyine kadar görülmektedir. Görüntüler 14 Ocak 2005 tarihinde çekildi. (Telif : NASA JPL)

Titan’ın yüzeyindeki en büyük sıvı kütlesi, kuzey kutbuna yakın bir metan gölü olan Kraken Mare’dir. Yaklaşık 400.000 km² yüzölçümüne sahiptir ve 160 metre derinliğinde olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca 1,5 cm yüksekliğinde ve saniyede 0,7 metre hızda hareket eden dalgalar da tespit edilmiştir. Önümüzdeki yıllarda ise bu göle gönderilecek olan denizaltı ile metan fazlı sıvı içerisinde yaşamın var olabileği düşüncesi hakkında kesin bilgilere sahip olabileceğiz.

Cassini uzay aracının 14 Eylül 2011 tarihinde Titan’dan 1.9 milyon kilometre uzaklıktan çektiği Kraken Mare’nin görüntüsü. (Telif : NASA JPL)

Titan’daki göllerin çoğu kutupların yanında yoğunlaşmış olsa da ekvator bölgelerinde de çok sayıda hidrokarbon gölleri keşfedilmiştir. Bu ekvatoral göllerin yeraltı aktiviteleri tarafından beslendiği ve elde edilen kanıtlara dayanarak, Titan’da bir yeraltı okyanusu olduğu tahmin edilmektedir. Bu yeraltı okyanusunun suyunun -97 dereceye kadar düşük sıcaklıklarda bile sıvı halde kalmasına izin veren amonyaktan oluştuğuna inanılmaktadır.

 

“Sessiz insanlar en gürültülü zihinlere sahiptir.” – Stephen Hawking

 

Kaynaklar ;

https://www.kozmikanafor.com/saturnun-soguk-cenneti-titan/

https://gokbilimi.net/titan-uzay/

http://www.astronomievi.com/uydular/titan/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Titan_(uydu)

http://solarviews.com/eng/titan.htm

https://space-facts.com/moons/titan/

https://www.dijitalx.com/2017/01/14/esa-huygens-uzay-aracinin-titana-inis-goruntuleri/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Cassini-Huygens

Ayrıca gibi olabilir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı