5-6 Mayıs 2020 Eta Aquarid Meteor Yağmuru Nedir?

By Burak Atan
5-6 Mayıs 2020 Eta Aquarid Meteor Yağmuru Nedir?
(5-6 Mayıs 2020 Eta Aquarid Meteor Yağmuru Nedir?) Her yıl teknik olarak 19 Nisan günü başlayıp 28 Mayıs günü sona eren Eta Aquarid meteor yağmuru, 5 Mayıs gecesini 6 Mayıs sabahına bağlayan zaman diliminde zirve noktasına ulaşacak. Eta Aquarid meteor yağmuru Halley kuyruklu yıldızının arkasında bıraktığı kaya parçalarından oluşuyor.
5-6 Mayıs 2020 Eta Aquarid Meteor Yağmuru Nedir?

Eta Aquarid meteor yağmuru sırasında çekilen bir görüntü.

Halley kuyruklu yıldızının Güneş’in etrafındaki bir turu yaklaşık 76 yıl sürmektedir. Halley, yörüngesini insan ömrü içerisinde tamamlayan çıplak gözle görülebilen tek kısa periyotlu kuyruklu yıldızdır. En son 9 Şubat 1986 tarihinde Dünya’dan gözlemlenen Halley’in bir sonraki gözlem tarihi ise 28 Temmuz 2061 olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca, Halley kuyruklu yıldızı sadece Eta Aquarid meteor yağmuruna değil Ekim ayında gerçekleşen Orionid meteor yağmuruna da sebep olmaktadır.

5-6 Mayıs 2020 Eta Aquarid Meteor Yağmuru Nedir?

Halley kuyruklu yıldızının 29 Mayıs 1910 tarihinde çekilen fotoğrafı.

Eta Aquarid meteor yağmurunun başlangıç noktası Kova (Aquarius) takımyıldızıdır. Ancak meteorları sadece Kova takımyıldızında değil gökyüzünün herhangi bir bölgesinde görebilirsiniz. Eta Aquarid meteor yağmurunda saatte yaklaşık 60 adet meteorun atmosfere girişi gözlemlenebilecek. Bu yıl gerçekleşecek olan meteor yağmuru sırasında uydumuz Dolunay evresinde olacağından atmosferde yanan meteorların parlaklıklarını önemli ölçüde azaltacak. Uydumuz sabah saat 6 gibi Güneş’in doğuşu ile batacağı için gün aydınlamaya başlayacak ve bir fark olmayacak.

5-6 Mayıs 2020 Eta Aquarid Meteor Yağmuru Nedir?

Eta Aquarid meteor yağmurunun başlangıç noktası Kova (Aquarius) takımyıldızı.

Eğer Eta Aquarid meteor yağmurunu gözlemlemek istiyorsanız, şehir merkezinden uzak ışık kirliği olmayan bir bölgeye gitmeniz gerekmekte. Herhangi bir sorundan dolayı şehir merkezinden çıkamıyorsanız üzülmenize gerek yok, sizlerde yaklaşık 5 ila 10 adet parlak meteorun atmosfere girişini görebilirsiniz. Ayrıca, Gözlem süreci uzun olacağından meteorları görmek için ayakta durup tam tepenize bakmaya çalışmayın, eğer böyle yaparsanız hem boynunuzu zorlarsınız, hemde meteorları kaçırabilirsiniz. Yapmanız gereken yanınıza üzerine yatabileceğiniz bir eşya almanız ve sırt üstü yere uzanmanız.

5-6 Mayıs 2020 Eta Aquarid Meteor Yağmuru Nedir?

Eta Aquarid meteor yağmuru sırasında çekilen bir görüntü.

Bu şekilde hem gökyüzünün en geniş görüntüsünü elde edersiniz, hem de boynunuzu zorlamanıza gerek kalmaz. Birde hava kararmadan önce etrafınızda bulunan ışık yayabilcek tüm eşyaları ortadan kaldırın ve hava karardıktan sonra etrafınızda ışık yayabilecek bir şey olmasın. Eğer gözünüze ışık gelirse karanlık ortama alışmanız 10-15 dakika sürebilir ve bu süre içerisinde meteorları kaçırabilirsiniz. Bu yazımda azda olsa 5-6 Mayıs 2020 Eta Aquarid Meteor Yağmuru Nedir? sorusunu cevaplamış oldum. Her şey yolunda ve hava durumu da uygunsa sizlere iyi gözlemler dilerim…

Ayrıca gibi olabilir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı