3-4 Ocak 2020 Quadrantid Meteor Yağmuru Nedir?

By Burak Atan
Quadrantid Meteor Yağmuru

2020 yılının ilk meteor yağmuru olan Quadrantid Meteor Yağmuru, 3 Ocak gecesini 4 Ocak sabahına bağlayan zaman diliminde zirve nokasına ulaşacak. Diğer meteor yağmurlarının zirve noktası yaklaşık iki gün sürerken, Quadrantid sadece birkaç saat sürmekte. Quadrantid, diğer meteor yağmurlarının aksine daha parlak ve daha büyük göktaşlarından oluşmakta.

quadrantid meteor yağmuru nedir.

Quadrantids Meteor Yağmuru

Qundrantid meteor yağmurunun başlangıç noktası Büyük Ayı takımyıldızının yakınlarında bulunmakta. Meteor yağmuru teknik olarak 29 Aralıkta başlayıp 12 Aralık tarihinde bitmekte. Bu yıl meteor yağmurunu izlemek için gece saat 2’yi beklerseniz, Ay battıktan sonra karanlık bir gökyüzü olacağından meteorları daha rahat görebilirsiniz.

quadrans muralis takımyıldızı.

Quadrans Muralis Takımyıldızı

Meteor yağmurunun isminin Quadrantis olmasının sebebi ise meteorların kaynak noktasının 1795 yılında Fransız astronom Jérôme Lalande tarafından tanımlanan ve daha sonra Uluslararası Astronomi Birliği’nin 1922’deki takımyıldızları listesinden çıkarılan Quadrans Muralis adlı eski bir takımyıldızından gelmekte.

quadrantid meteor yağmurunun görüntüsü.

Quadrantids Meteor Yağmuru

Quadrantids isminin tarihini anlamak için, bu meteor yağmurunun en erken gözlemlerine geri dönmeliyiz. 1825 yılının Ocak ayının başlarında, İtalya’da buluna Antonio Brucalassi: “Atmosfer, düşen yıldızlar adıyla bilinen çok sayıda aydınlık cisim tarafından geçildi. Quadrans Muralis’ten yayıldılar.” diye bildirdi. 1839 yılında ise Belçika’daki Brüksel Gözlemevi Adolphe Quetelet ve Connecticut’taki Edward Herrick bağımsız olarak Quadrantidlerin yıllık bir metor yağmuru olabileceği fikrini ortaya atmıştır.

quadrantid meteor yağmuruna neden olan asteroid.

Asteroid 2003 EH1’in Görüntüsü

2003 yılında, astronom Peter Jenniskens, Quadrantids’in ana bedeninin, diğer birçok meteor yağmuru gibi buzlu bir kuyrukluyıldız yerine, asteroid 2003 EH1 olduğunu ileri sürdü. Bunun doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Asteroidin Güneş etrafındaki 1 turu yaklaşık 5.5 yıl sürmekte. 2003 EH1, 500 yıl önce Çin, Japon ve Koreli gökbilimciler tarafından gözlemlenen kuyruklu yıldız C/1490 Y1 ile aynı nesnedir.

quadrantid meteor yağmurunda çekilmiş bir fotoğraf.

Quadrantids Meteor Yağmuru

Eğer 2020 yılının ilk meteor yağmurunu izlemek istiyorsanız ilk önce hava koşullarının uygun olması, karanlık bir bölge bulmanız ve uykusuz bir gece geçirmeniz gerekmekte.

 

“Düşünüyorum, düşünüyorum, aylarca ve yıllarca. Doksan dokuz kez vardığım sonuç yanlış. Yüzüncü de doğru çıkıyorum.” – Albert Einstein

 

KAYNAKLAR ;

https://www.onlyinyourstate.com/massachusetts/quadrantid-meteor-shower-2020-ma/

https://earthsky.org/?p=155137

https://www.timeanddate.com/astronomy/meteor-shower/quadrantids.html

https://www.mentalfloss.com/article/610767/2020-quadrantid-meteor-shower

https://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvUXVhZHJhbnRpZHM

Ayrıca gibi olabilir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı