22-23 Nisan 2020 Lyrid Meteor Yağmuru Nedir?

By Burak Atan
22-23 Nisan 2020 Lyrid Meteor Yağmuru Nedir?
(22-23 Nisan 2020 Lyrid Meteor Yağmuru Nedir?) Her yıl 16 Nisan ile 26 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen ve saatte 5 ila 20 adet meteorun atmosfere girişi gözlemlenebilen Lyrid meteor yağmuru, 22 Nisan gecesini 23 Nisan sabahına bağlayan zaman diliminde zirve noktasına ulaşacak. Meteor yağmurunun başlangıç noktası gökyüzünün popüler yıldızlarında Vega’nın bulunduğu Lyra takımyıldızıdır. Lyrid meteor yağmuru, 415 yıllık kısa bir yörünge periyoduna sahip olan C/1861 G1 (Thatcher) kuyruklu yıldızının arkasında bıraktığı parçalardan oluşmaktadır.
22-23 Nisan 2020 Lyrid Meteor Yağmuru Nedir?

Lyrid meteor yağmuru sırasında çekilen bir fotoğraf.

Kuyruklu yıldızın parçaları Dünya’nın üst atmosferine saatte 177.000 kilometre hızla girip yanarak parçalanıyorlar. Lyrid meteor yağmuru kaydedilen en eski meteor yağmurlarından biridir ve bazı tarihi Çin metinlerine göre 2.700 yıl önce görülmüştür. Ayrıca, Lyrid meteor yağmuruna sebep olan C/1861 G1 (Thatcher) kuyruklu yıldızı en son 1861 yılında görülmüştü. Thatcher kuyruklu yıldız tahminlere göre 2276 yılında tekrar Dünya’dan görülebilecek. Lyrid meteor yağmurunda atmosfere giren göktaşlarının yaklaşık dörtte biri parçalandıktan birkaç saniye sonra arkalarında iyonize bir gaz bulutu bırakmaktadırlar. Geçmiş zamanlarda Lyrid meteor yağmurunda saatte 100 civarında meteorun atmosfere girişi gözlemlenmiştir.

22-23 Nisan 2020 Lyrid Meteor Yağmuru Nedir?

Lyrid meteor yağmuru sırasında çekilen bir fotoğraf.

Örneğin, Yunan gökbilimciler 1922 yılında, Japon gökbilimciler 1945 yılında ve Amerikalı gökbilimciler ise 1982 yılında saatte 100 adet meteorun atmosfere girişini gözlemledi. Ancak meteor yağmurları sırasında kaç adet meteorun atmosfere gireceğini bilemezsiniz ve yapılan tahminler ise geçmiş yıllarda tespit edilen meteor gözlemlerine göre yapılmaktadır. Bu yıl gerçekleşecek olan Lyrid meteor yağmuru sırasında uydumuz yeniay evresinde olacağından gökyüzü tamamen karanlık olacak. Meteor yağmurunun merkezi olan Lyra takımyıldızı akşam saat 9 gibi gökyüzüde yükselmeye başlıyor. Ancak meteorları sadece Lyra takımyıldızında değil gökyüzünün farklı bölgelerinde de görebilirsiniz.

22-23 Nisan 2020 Lyrid Meteor Yağmuru Nedir?

Lyrid meteor yağmuru sırasında çekilen bir fotoğraf.

Lyrid meteor yağmurunu görmek istiyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler var. Meteor yağmuru boyuca gözlem süreci uzun olacağından ve gittiğiniz mekanın gece soğuk olabileceğini düşünerek yanınıza sizi sıcak tutacak eşyalar almanız gerekiyor. Ayrıca ilk kez bir gök olayını izleyecekseniz ve yanınızda gökyüzündeki yıldızların yerlerini bilen biri yoksa yanınıza bir pusula almanızda yarar var. Temiz bir gökyüzü için şehir merkezinden uzaklaşabildiğiniz kadar uzaklaşın ve karanlık bir gökyüzü bulun. Karanlık bir gökyüzü bulduktan sonra etrafınızda ışık kirliliği oluşturacak herşeyi gözünüzden uzak tutun ve gözünüzün karanlığa alışması için 10-15 dakika bekleyin. Son olarak hava koşulları da uygunsa arkanıza yaslanın ve bu muhteşem görsel şölenin tadını çıkarın. (22-23 Nisan 2020 Lyrid Meteor Yağmuru Nedir?)

Ayrıca gibi olabilir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı